fbpx

Blog

Edukacja eLearning Online Learning

Trzy zalety nauki matematyki online

Nauka online może budzić mieszane uczucia. To zrozumiałe. Nauka online jest dla nas w Polsce wciąż czymś nowym. Nie wszyscy nauczyciele odnajdują się w takiej formie współpracy z uczniem. Chcąc dla naszych dzieci jak najlepiej, mamy więc obawy co do skuteczności nauki online. 

Nauka online nie jest wcale nowym wynalazkiem czasu pandemii. Jest to rozwiązanie stosowane od lat na obszarach o małej gęstości zaludnienia, gdzie uczniowie mieszkają w dużej odległości od centrów edukacji. W Australii nauka online jest stosowana od kilkudziesięciu lat. Przed upowszechnieniem internetu, wykorzystywano do tych celów telewizję. Amerykański Uniwersytet Illinois od połowy lat 90′ gromadzi materiały szkoleniowe i kształci nauczycieli w nauczaniu online. Kursy dla nauczycieli z tematyki nauczania online są oczywiście prowadzone… w formie online 🙂

Jakie są więc zalety nauki online? Najbardziej oczywista rzecz – brak dojazdów. Oczywiście nie jesteśmy w takiej sytuacji jak mieszkańcy Australii i od placówki edukacyjnej nie dzielą nas dziesiątki kilometrów, ale… Ile czasu spędzasz Ty i Twoje dziecko na dojazdach na zajęcia dodatkowe? Zawieźć, przeczekać gdzieś do końca zajęć, wrócić – całe popołudnie zajęte. I tak 2-3 razy w tygodniu. A jeśli masz więcej dzieci, to zaczyna się robić niewykonalne. Jeśli Twoje dziecko może dojeżdżać samo, jest łatwiej, ale tracisz je z oczu na kilka godzin. Kiedy dziecko ma zajęcia dodatkowe online, poświęca na nie dokładnie tyle czasu, ile trwa nauka, nie marnując swojego i Twojego czasu na dojazdy.

Druga korzyść to Twoja kontrola nad procesem edukacji. Zapisujesz dziecko na zajęcia dodatkowe, bo edukacja Twojego dziecka jest dla Ciebie ważna. Czy zajęcia spełnią Twoje oczekiwania? W przypadku zajęć online możesz się o tym przekonać już na pierwszej lekcji. Żaden uczciwy i profesjonalny nauczyciel nie będzie się sprzeciwiał, aby rodzic przysłuchiwał się lekcji. Nie zachęcamy do komentowania pracy nauczyciela w trakcie zajęć – to może być niezręczna sytuacja dla wszystkich. Jednak jeśli po  zakończeniu spotkania przekażesz nauczycielowi swoje uwagi, będzie to dla niego niezwykle wartościowa i pożądana informacja. W Szóstce zawsze opinie rodziców naszych uczniów są chętnie przyjmowane.  Mamy przecież wspólny cel – chcemy, aby Twoje dziecko umiało i lubiło matematykę.

Po trzecie, skoro korzystamy z komputera, aby się uczyć, wykorzystajmy jego możliwości w pełni! Lekcje matematyki online nie powinny ograniczać się do przesyłania głosu i obrazu z kamer za pośrednictwem komputera i internetu. Programy do wizualizacji graficznej, arkusze kalkulacyjne, zadania interaktywne, a nawet gry edukacyjne – to wszystko pozwala zbudować nową jakość w procesie edukacji matematycznej. Te nowoczesne narzędzia, tak odmienne od stosowanych w większości szkół, dają nowe możliwości prezentacji wiedzy i ćwiczenia umiejętności matematycznych. Taka forma nauki autentycznie angażuje ucznia, wciąga go, przeradzając się chwilami w  dobrą zabawę. To sprawia, że dziecko czuje się na lekcji swobodnie, nabiera pewności siebie, chęci do nauki i wiary w swoje umiejętności.

Jeśli nadal nie masz przekonania do nauki matematyki online – możesz skorzystać z darmowej lekcji próbnej. Poświęcisz na nią dokładnie tyle czasu, ile ona trwa – bez straconych minut/godzin w dojazdach. Przekonasz się bezpośrednio, czy styl pracy nauczyciela jest odpowiedni dla Twojego dziecka i ocenisz osobiście, jak sprawdzają się nowoczesne narzędzia do nauki matematyki online.